aktuality
o nás
kalendár
vozidlá
kontakty
galéria
odkazy
sponzori
ponuka
fórum

Počet návštev:

Pocitadlo.sk

Aktuality

Aktuality


OZNAM - 11.09.2011

Vážení priatelia a priaznivci Kométy,
Veterán klub železníc Poprad vám s poľutovaním oznamuje, že ruší do konca kalendárneho roka 2011 všetky svoje plánované jazdy s historickou električkou Kométa. Dôvodom je porucha na historickom vozidle, ktorá je žiaľ väčšieho rozsahu a jej oprava bude časovo i finančne náročná. Veríme, že všetko pôjde podľa plánu a už teraz sa na vás tešíme pri budúcoročných akciách VKŽ.

Ďakujeme za pochopenie.


Prázdniny na Kométe - 29.06.2011

Prázdniny sa nemôžu začať inak ako jazdou tatranskej babičky Kométy. Leto, čas prázdnin, oddychu a výletov je tu, a preto si Veterán klub železníc Poprad v spolupráci so ŽSR pre vás na utorok 05.07.2011 pripravili nostalgickú jazdu historickou električkou. Už samozrejmosťou sú dobové uniformy, predaj suvenírov a hudobný sprievod. Všetci ste srdečne pozvaní.

Celý článok...


Retro prvomájový sprievod s Kométou - 23.04.2011

Vážení priatelia! Popradský Veterán klub železníc si po dlhšom čase pre Vás opäť niečo pripravil. Vráťte sa s nami na Kométe do čias nie až tak dávnych, zaspievajte si s nami internacionálu a zamávajte mávatkami. V nedeľu 1. mája 2011 sa v Novom Smokovci uskutočnia recesistické oslavy 1. mája, nebude chýbať „večne živý Lenin“, sprievod, transparenty a pionieri.

Celý článok...


Anděl bude znova na horách - 17.09.2010

Veterán klub železníc Poprad organizuje už druhý ročník mimoriadnej nostalgickej jazdy, ktorá sa nesie v duchu slávneho revízora Josefa Marvana z filmu Anděl na horách. Neváhajte a príďte sa 21. septembra 2010 previezť historickou Kométou. Prísny revízor a odborárska rekreácia bude v tento deň najdiskutovanejšou témou na tatranskej železnici. Vlak plný rekreantov zotavovne Morava, po raňajšej rozcvičke na námet známeho filmu z dôb dávnejších vyčarí úsmev a vyjasní spomienky nejednému z našich cestujúcich.

Celý článok...


Anděl znova na horách - 05.09.2010

Veterán klub železníc Poprad organizuje už druhý ročník mimoriadnej nostalgickej jazdy, ktorá sa nesie v duchu slávneho revízora Josefa Marvana z filmu Anděl na horách. Neváhajte a príďte sa v nedeľu 12. septembra 2010 previezť historickou Kométou. Prísny revízor a odborárska rekreácia bude v tento deň najdiskutovanejšou témou na tatranskej železnici. Vlak plný rekreantov zotavovne Morava, po raňajšej rozcvičke na námet známeho filmu z dôb dávnejších vyčarí úsmev a vyjasní spomienky nejednému z našich cestujúcich.

Celý článok...


Leto s Kométou - 05.08.2010

Leto je v plnom prúde a Kométa opäť vyráža na trate Tatranských elektrických železníc. Pre všetkých, ale najmä pre tých školopovinných, ktorým sa prázdniny už prehupli do svojej druhej polovice, určite padne vhod, previesť sa his torickým váčikom, než opäť zasadnú do školských lavíc. Cestujete do Tatier s rodinou, či len tak na túru? Neváhajte a využite možnosť previesť sa legendárnou Kométou. Stačí si vybrať ten správny spoj a výletu do Tatier už nič nebráni v ceste.

Súprava historického vlaku bude už klasicky zostavená z elektrického vozňa EMU 26.001 "Kométa", prívesného zakrytého vozňa TEVD 16 a letného vyhliadkového vozňa TEVD 12. Počas víkendu 14. a 15. augusta zavíta táto súprava až 3x do Tatranskej Lomnice. V sobotu 14.8.2010 pripravilo mesto Vysoké Tatry pre návštevníkov kultúrny program, v ktorom sa v Tatranskej Lomnici o 16:30 hod. predstaví 40-členný detský mandolínový súbor ŽIARINKA z Nesluše.


Kométa Vám vezie leto - 30.06.2010

Ani toto leto v Tatrách nemôže oficiálne začať bez jazdy Kométou. Prázdniny už klopú na dvere a preto Veterán klub železníc Poprad v spolupráci so ŽSR si pre Vás na nedeľu 04.07.2010 pripravili nostalgickú jazdu historickou električkou, doplnenú o dobové uniformy, predaj suvenírov a hudobný sprievod, na ktorú ste všetci srdečne pozvaní.
Príďte prvý júlový víkend do Tatier a zažite s nami trocha tatranského leta, ktoré práve začína. Historická súprava na čele s 97 ročnou Kométou zavíta do Tatranskej Lomnice až tri krát. Neváhajte a vychutnajte si aj vy neopísateľný pocit z jazdy v letnom vyhliadkovom vozni po tratiach Tatranských elektrických železníc.

Veterán klub železníc Poprad sa teší na Vašu účasť.


Júnové potešenie na Kométe poteší postihnutých povodňami - 09.06.2010

Vážení priatelia, Veterán klub železníc Poprad Vás srdečne pozýva na jazdu Kométou po tratiach tatranskej železnice. Spoluorganizátormi podujatia sú Železnice Slovenskej republiky a Klub priateľov železníc pri Žilinskej univerzite. Historická súprava bude vypravená dňa 12. júna 2010, s odchodom z Popradu o 8.35h.

Celý článok...


Kalendár podujatí na rok 2010 - 27.2.2010

Rozlúčka so starým rokom - 15.12.2009

Vážení priatelia, Veterán klub železníc Poprad pripravuje na nedeľu 27.12.2009 jazdu historickou električkou Kométa. V súprave bude zaradený aj otvorený vyhliadkový vozeň z roku 1908. Historická súprava bude premávať na trati Starý Smokovec – Tatranská Lomnica až do úplného zotmenia. Celý článok...


Tatranské babie leto s Andělom - 10.9.2009

Veterán klub železníc Poprad organizuje v nedeľu 13.9.2009 jazdu historickou električkou Kométa s prívesnými vozňami. Nech sa páči, všetci ste srdečne pozvaní zaspomínať si na časy dávno minulé – „mierové“! Záujem je však veľký, preto Vám odporúčame rezervovať si lístky na adrese vkz(zavináč)vkz.sk
Celý článok...


Kométa sa lúči s letom - 17.8.2009

Letné dni sa nám pomaly krátia, ani sa nenazdáme a už nám na dvere zaklope jeseň. Veterán klub železníc už pravidelne so svojimi partnermi organizuje rozlúčkovú jazdu s letom, čím sa končí aj letná turistická sezóna vo Vysokých Tatrách. Tento krát sa bude jazda historickou Kométou konať 1. septembra, nezameškajte teda jedinečnú príležitosť a príďte sa povoziť. Namierené máme do Starého Smokovca a Tatranskej Lomnice.


Celý článok...


Kométa Vám vezie leto - 30.6.2009

Aj toto leto si pre Vás Veterán klub železníc Poprad v spolupráci so ŽSR a mestom Vysoké Tatry v dňoch 04.07.2009 a 05.07.2009 pripravili nostalgickú jazdu historickou električkou, doplnenú o dobové uniformy, predaj suvenírov a hudobný sprievod, na ktorú ste všetci srdečne pozvaní.

Príďte prvý júlový víkend do Tatier a zažite s nami trocha tatranského leta, ktoré práve začína. Historická súprava na čele s 96 ročnou Kométou Vás prevedie celými Tatrami. Vychutnajte si aj vy neopísateľný pocit z jazdy v letnom vyhliadkovom vozni po tratiach Tatranských elektrických železníc.
Veterán klub železníc Poprad sa teší na Vašu účasť.


Pozvánka na prvomájový "retrovlak" - 26.4.2009

Vážení priatelia,
popradský Veterán klub železníc si po dlhšom čase pre Vás opäť niečo pripravil. Vráťte sa s nami na Kométe do čias nie až tak dávnych, zaspievajte si s nami internacionálu a zamávajte mávatkami.

V piatok 1. mája 2009 sa v Starom Smokovci uskutočnia recesistické oslavy 1. mája, nebude chýbať „večne živý Lenin“, sprievod, transparenty, pionieri a guláš. Priamo na toto podujatie Vás odvezie historická električka Kométa z odchodom zo stanice Poprad-Tatry o 8.20 h. Všetci ste srdečne vítaní. S pozdravom „Nech žije 1. máj“!


Celý článok...


Spomienková jazda k 100. výročiu Tatranských elektrických železníc a Pozemnej lanovky - 17.12.2008

V sobotu 20.decembra 2008 uplynie presne 100 rokov od oficiálneho začatia prevádzky Tatranských elektrických železníc v úseku Poprad – Starý Smokovec. Na vtedajšiu dobu to bola nepochybne veľká udalosť. Časom táto pozoruhodná železnica v prekrásnom prostredí Vysokých Tatier prežila mnoho úspechov ale aj pádov. Koniec koncov vydržala dodnes a patrilo by sa toto výročie všetkým pripomenúť.

Celý článok...


Oslavy storočnice tatranskej železnice a pozemnej lanovky - 24.11.2008

Len tri dni pred viac ako trištvrte roka plánovanou akciou začali na nás z každej strany číhať plagáty Železničnej spoločnosti Slovensko, ktorá na nich informovala širokú verejnosť, že počas víkendu 20. a 21. septembra sa Tatranské elektrické železnice chystajú osláviť svojich 100 rokov úspešnej prevádzky v Tatrách. Dejiskom celých osláv bola expozícia historických vozidiel v priestoroch rušňového depa Poprad, priestor stanice Starý Smokovec a pozemnej lanovky na Hrebienku.

Celý článok...


Prípravy na storočnicu vrcholia - 11. 9. 2008

Prípravy na oslavy 100 rokov tatranskej železnice vrcholia. Približne od začiatku augusta sa partia nadšencov venuje príprave exponátov tatranskej dopravy na blížiacu sa oslavu stého výročia, ktoré sa bude konať 20. a 21. septembra 2008 v priestoroch RD Poprad. Obnovili sa vonkajšie nátery na vozidle EMU 49.001 „Škoduľa“ z roku 1930, na zakrytom nákladnom vozni TEVD 35, malom uhliaku, či kabínach visutej a kabínkovej lanovky. Špecialitou budú aj snehové pluhy, ktoré kedysi za svojej najväčšej slávy vozila pred sebou práve Kométa.

Pozrite si fotografie z príprav


Našli sme staršiu sestru Kométy - Železničná revue 3/2008

Vyše 60 rokov vozila návštevníkov Tatier, potom ju využívali vojaci ako poľnú kuchyňu a nakoniec sa niekam stratila. Reč je o historickej tatranskej električke, ktorú členovia popradského Veterán klubu železníc objavili v lesoch vojenského výcvikového priestoru Záľubica pri Kežmarku. Pomohla im náhoda, pretože na ošarpané a zubom času poriadne ohlodané vozidlo ich upozornil jeden turista.

Celý článok...

Fotografie


1 + 2 = 4 - Záchrana vozňov pozemnej lanovky

16. septembra 2007 sa na Terčíkov povel vydali na svoju poslednú púť dve tatranské vozne – vozne s číslami 1 a 2. Úctyhodných 37 rokov vozili malých i veľkých, turistov i lyžiarov a tisícky návštevníkov Vysokých Tatier. Kolobeh života je však nezastaviteľný, a tak ich už v blízkej budúcnosti nahradia moderné, rýchlejšie a možno pohodlnejšie vozne. Ich životná púť teda skončila a nastúpili do penzie. Nechýbalo veľa a stali by sme sa svedkami ich najkrutejšieho odchodu do dôchodku - rozpálenia a zošrotovania.

Celý článok...

© 2008 VKŽ Poprad
Webdesign: Ľubomír Hurajt